INVA

DUK. Dažniausiai užduodami klausimai

INVAZINIŲ RŪŠIŲ GAUSOS REGULIAVIMO IR NAIKINIMO VEIKSMŲ PLANO RENGIMAS

1.1. Kaip turi būti parengtas Veiksmų planas?

Veiksmų planas rengiamas  vadovaujantis Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. 352 „Dėl Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo tvarkos aprašo, Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašo, Invazinių rūšių kontrolės tarybos sudėties ir nuostatų, Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo programos patvirtinimo“

1.2. Koks yra Veiksmų planas turinys?

Veiksmų planą sudaro: titulinis lapas; invazinės rūšies populiacijos, teritorijos būklės aprašymas ir įvertinimas; tikslai ir uždaviniai; priemonių įgyvendinimo planas; finansavimo šaltiniai; Įgyvendinamų priemonių stebėsena ir veiksmų plano tikslinimas; brėžiniai ir priedai.

1.3. Kaip nustatyti tikslą Veiksmų plane, koks jis turi būti?

Tikslas turi būti: konkretus (aiškiai apibrėžta, ką reikia pasiekti), išmatuojamas, pasiekiamas – realistiškas, reikšmingas (tiesiogiai spręstų invazinių rūšių problemą),  apibrėžtas laike (nustatyta, per kiek laiko turi būti pasiektas rezultatas).

1.4. Ar privaloma nurodyti kiekvienos invazinės rūšies naikinimo priemones atskirai?

Taip, išskyrus Sosnovskio ir Mantegacio barščius bei didžiąją ir kanadinę rykštenes – joms galima taikyti bendras priemones.

1.5. Ar į Veiksmų planą reikia įtraukti numatomas sąnaudas, skirtas kiekvienai veiklai?

Ne, Veiksmų plane, kuris teikiamas su paraiška, sąnaudų detalizavimo nereikia – jos kompensuojamos pagal fiksuotus įkainius.  Jungtinio projekto atveju rekomenduojame konkrečiai nurodyti ES finansavimo šaltinį ir lėšų poreikį – ha,  pagal supaprastintai apmokamų išlaidų dydžių registre nurodytus įkainius.

1.6. Kokiam laikotarpiui rengiamas veiksmų planas?

Veiksmų planas rengiamas penkeriems metams, kur ketveri metai skirti invazinės rūšies naikinimui ir vieneri – prevencinei priežiūrai.

1.5. Ar veiksmų planai turi būti suderinti su kitomis vietos institucijomis?

Ne, bet jei veiklos vykdomos saugomose teritorijose ar jų dalyje – būtinas derinimas su Saugomų teritorijų direkcija​. Taip pat

1.6. Kiek laiko prieš projekto pradžią  turi būti parengti Veiksmų planai?

Veiksmų planas turi būti parengtas iki paraiškos pateikimo, bet ne anksčiau nei 2024.01.01

1.7. Turime anksčiau parengtą Veiksmų planą, ar jis tinkamas?

Taip, toks Veiksmų planas tinkamas jei parengtas po 2024 m. sausio 1 d. Jei turite senesnį Veksmų planą, jį reikėtų aktualizuoti ir atnaujinti.

1.8. Ar Veiksmų planą  privalo rengti ekspertas?

Ne, veiksmų plano rengėjams nėra taikomi reikalavimai.

 

PARAIŠKŲ TEIKIMAS

2.1. Kada numatomas skelbti kvietimas teikti paraiškas?

Kvietimas teikti paraiškas numatomas skelbti 2025 m. IV ketvirtį.

2.2. Kokius dokumentus reikės teikti kartu su paraška?

Teikiant paraišką reikės pateikti:

  • invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planą, parengtą ne anksčiau kaip 2024 m. sausio 1 d., vadovaujantis Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašu;
  • žemės valdytojų, kurių teritorijoje numatoma įgyvendinti veiksmų planą, sutikimai įgyvendinti veiksmų planą visą suplanuotą laikotarpį;
  • suderinimas su Saugomų teritorijų direkcija, jei veiksmų plane suplanuota tvarkyti teritorija arba jos dalis patenka į saugomą teritoriją;
  • patvirtinimas, kad bus laikomasi visų reikalavimų, numatytų Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos apraše.

 

FINANSAVIMAS

3.1 Kokių rūšių naikinimas bus fiansuojamas?

Parama skiriama šioms invazinėms rūšims naikinti:

  • Sosnovskio barštis (Heracleum sosnowskyi),
  • Mantegacio barštis (Heracleum mantegazzianum),
  • Bitinė sprigė (Impatiens glandulifera),
  • Didžioji rykštenė (Solidago gigantea),
  • Kanadinė rykštenė (Solidago canadensis),
  • Ispaninis arionas (Arion vulgaris).

3.2. Kokio dydžio išmokos numatytos už kiekvienos rūšies naikinimą?

Bendra projekto finansavimo suma – 6 mln. eurų. Naikinimo išlaidos bus kompensuojamos pagal fiksuotus įkainius, nustatytus kiekvienai rūšiai. Fiksuotus įkainius galite rasti čia: Supaprastintai apmokamų išlaidų dydžių registras |2021-2027 ES investicijų interneto svetainė.

3.3. Kokio dydžio plotą numatoma sutvarkyti viso projekto metu?

Projekto metu numatoma sutvarkyti 1605 ha Lietuvos teritorijos, iš kurių 65 ha priklasuo „Natura 2000” tinklui.

3.4. Kokius dokumentus reikės pateikti, norint gauti išmoką?

Kartu su mokėjumo prašymu reikės pateikti eksperto išvadą apie tinkamai per laikotarpį įgyvendintą veiksmų planą.

3.5. Kokia informacija turi būti pateikta eksperto išvadoje.

Eksperto išvadoje, turi būti informacija apie: tvarkytą plotą (veiksmų plane nurodytos teritorijos pavadinimas); informacija apie naikintą invazinę rūšį (pavadinimai lietuvių ir lotynų kalbomis); tvarkymo ploto, kuriame įgyvendintos invazinių rūšių gausos reguliavimo ir naikinimo priemonės, dydis (ha), koordinatės; patvirtinimas, kad veiksmų plane suplanuotos priemonės įgyvendintos tinkamai; vaizdinė medžiaga (prieš ir pritaikius naikinimo priemones); veiksmų plano įgyvendinimo laikotarpis. Eksperto išvados forma pateikiama Projekto finasavimo sąlygų apraše.

3.6. Kas gali būti išvada rengiančiu ekspertu?

Ekspertas turi atitikti šiuos minimalius kvalifikacinius reikalavimus: išsilavinimas – aukštasis universitetinis arba koleginis išsilavinimas (bakalauro arba bakalauro profesinis kvalifikacinis laipsnis) ar jam lygiavertė aukštojo mokslo kvalifikacija, studijų krypčių grupė – gyvybės arba žemės ūkio mokslai arba ne mažesnė kaip 1 metų darbo patirtis šiose srityse ir išsilavinimas – aukštasis universitetinis arba koleginis išsilavinimas (bakalauro arba bakalauro profesinis kvalifikacinis laipsnis) ar jam lygiavertė aukštojo mokslo kvalifikacija (bet kuri studijų kryptis).

3.7. Ar bus skiriamas finansavimas, jei radavietė yra valstybinėje žemėje, kuri įsiterpusi tarp privačios nuosavybės sklypų, kurių savininkai nesutinka dėl invazinės rūšies tvarkymo.

Invazinės rūšies naikinimo metu turi būti naikinama visa invazinės rūšies radavietė, nepaliekant rūšies plitimo židinių. Todėl, jei dalis radavietės yra valstybinėje žemėje, o kita radavietės dalis yra privačios nuosavybės sklypuose, kurių savininkai nesutinka dėl invazinės rūšies naikinimo, tokia teritorija nėra tinkama finansavimui. Invazinių rūšių naikinimas tik dalyje radavietės galimas tik tokiu atveju, kai radavietė yra fiziškai atskirta, gamtiniais ar kitais barjerais.