INVA

Europos Komisija kviečia teikti siūlymus dėl naujų invazinių rūšių įtraukimo į ES sąrašą – siūloma įrašyti kanadinę audinę ir dėmėtąjį elnią

Europos Komisija kviečia teikti pasiūlymus dėl naujų augalų ir gyvūnų rūšių įtraukimo į Europos Sąjungos invazinių rūšių sąrašą.

Pasiūlymus ar pastabas Europos Komisijos svetainėje galima teikti iki kovo 24 d. Į ES invazinių rūšių sąrašą siūlomas įtraukti rūšis ir jų rizikos vertinimus galite rasti čia, informaciją dėl taikomų priemonių ir kaštų – čia.  Lietuvai ypač aktualios dvi žinduolių rūšys, kurias siūloma įtraukti į sąrašą. Tai – kanadinė audinė ir dėmėtasis elnias.

Kanadinė audinė – plėšrus žinduolis, mintantis įvairiais smulkiais gyvūnais, įskaitant paukščius, žuvis, varliagyvius ir graužikus. Jų plėšrumas ir prisitaikymas prie aplinkos daro didelę neigiamą įtaką vietinėms ekosistemoms, ypač ant žemės perintiems paukščiams. Viena kanadinė audinė gali sunaikinti visą paukščių koloniją. Kanadinei audinei paplitus natūralioje gamtoje, išnyko vietinė  rūšis Lietuvoje – europinė audinė. Populiacijos dydis gamtoje 2007–2008 m. buvo apie 9 000, 2013–2015 m. – apie 12 000, 2020–2021 m. – apie 10 000 individų. 2025 m. sausio 1 d.  duomenimis, kailinių žvėrelių fermose buvo laikoma beveik 731 000 kanadinių audinių.

Dėmėtasis elnias – šie gyvūnai, pabėgę iš aptvarų, natūralizuojasi ir hibridizuodamiesi daro neigiamą poveikį elninių šeimos vietinėms populiacijoms. Šios rūšies plitimas gamtoje kelia grėsmę tauriųjų elnių populiacijos genofondui. Aplinkos apsaugos agentūra yra išdavusi apie 70 leidimų laikyti nelaisvėje dėmėtuosius elnius ir kasmet išduota po 4-5 leidimus medžioklės plotų naudotojams išimti iš gamtos dėmėtuosius elnius.

Jei šios Europos Komisijos siūlomos rūšys bus įtrauktos į ES invazinių rūšių sąrašą, joms bus taikomos Reglamento dėl  invazinių svetimų rūšių introdukcijos ir plitimo prevencijos ir valdymo nuostatos. Jose nurodyta, jog tokios rūšys negali būti tyčia įvežamos, laikomos, dauginamos ir platinamos. Į ES invazinių rūšių sąrašą įrašytas invazines rūšis galima naudoti tik turint leidimą naudoti invazines rūšis, norint atlikti mokslinius tyrimus ar  išsaugoti ex situ tikslu, siekiant daryti pažangą žmonių sveikatos srityje ar tikslais, susijusiais su įtikinamais visuomenės interesais (pavyzdžiui, jei planuojama invazinę rūšį laikyti ūkiniais ar komerciniais tikslais).

Numatomos ir išlygos, kai leidimas nėra reikalingas. Su išlygų sąrašu galima susipažinti Reglamente.

Lietuva, kaip ir kitos ES šalys, įsipareigojusi laikytis šio Reglamento, kuriuo siekiama valdyti invazinių rūšių daromą žalą biologinei įvairovei, žmonių sveikatai ir ekonomikai. Pirmasis invazinių rūšių sąrašas buvo patvirtintas 2016 m. Nuo tada jis buvo papildytas kelis kartus: 2017 m. – įtrauktos 12 rūšių, 2019 m.  įtrauktos 17  rūšių ir 2022 m. – trauktos dar 22 rūšys.

Taip pat prašome iki kovo 31 d. teikti savo pasiūlymus Aplinkos ministerijai dėl Europos Komisijos siūlomų  rūšių įtraukimo į ES invazinių rūšių sąrašą el. paštu [email protected]. Į gautus pasiūlymus bus atsižvelgta formuojant Lietuvos Respublikos poziciją dėl šių naujų rūšių įtraukimo įšį sąrašą. Balsavimas Europos Komisijoje šiuo klausimu numatomas šią vasarą.