INVA

Roberto Godoy [CC BY-SA 4.0] Nuotraukos autorius: Roberto Godoy [CC BY-SA 4.0]
Pildyti stebėjimo anketą

Kininė midija

(lot. Limnoperna fortunei)

Statusas

Į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą įrašyta 2022 m.

Skiriamieji požymiai

Midijinių (Mytilidae) šeimos dvigeldis moliuskas. Abi suaugusių individų kriauklės geldelės vienodo dydžio, viršutinėje pusėje tamsiai rudos, o prie substrato prigludusi pusė gelsvai ruda. Išorinė kriauklės pusė lygi ir blizgi, skaidriame vandenyje auksiško atspalvio. Individai subręsta būdami 5–6 mm ilgio. Dauguma individų skirtalyčiai, bet populiacijose būna ir hermafroditų. Šilto klimato sąlygomis dauginasi ištisus metus, bet intensyviausiai pavasarį ir rudenį, o vėsaus klimato sąlygomis dauginasi vasarą.

Kilmė ir bendras paplitimas

Savaime kininės midijos paplitusios Pietryčių Azijoje (Kinijoje, Kambodžoje, Laose, Vietname, Indonezijoje ir Tailande), paprastai gėluosiuose, rečiau apysūriuose vandens telkiniuose. Japonijoje ir Pietų Amerikoje kininės midijos yra svetimžemiai, kai kur invaziniai moliuskai (Oliveira et al., 2006). Europoje jų kol kas neaptikta, tačiau, jeigu būtų atsitiktinai arba tikslingai įveistos, galėtų įsitvirtinti ir plisti.

Paplitimas Lietuvoje

Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, kininių midijų iki šiol neaptikta. Lietuvoje gamtinės sąlygos ne visai palankios šiems dvigeldžiams moliuskams gyventi, tačiau negalima atmesti, kad kai kuriuose vandens telkiniuose jie galėtų įsitvirtinti. Nurodoma, kad kininės midijos išgyvena vandens telkiniuose, kuriuose temperatūra nenukrinta žemiau 5 °C.

Invazyvumo biologija ir poveikis aplinkai

Į Europą kininės midijos gali patekti atsitiktinai. Šių moliuskų lervų gali būti laivų, plaukiančių iš Pietų Amerikos ir Pietryčių Azijos, balastiniuose vandenyse. Lervomis arba jaunais kininių midijų individais, nors ir mažai tikėtina, gali būti užteršti maistui įvežami vandens gyvūnai (žuvys, vėžiagyviai), akvariumams skirti vandens augalai. Jeigu kininių midijų patektų į Europą ir jos kur nors įsitvirtintų, yra didelė tikimybė, kad imtų plisti savaime, taip pat su vandens transporto priemonėmis ir žūklės įranga. Kininės midijos galėtų kelti rimtą pavojų vandens telkinių biologinei įvairovei ir ekosistemų stabilumui. Jeigu šių moliuskų prisiveisia daug, jie skatina vandens eutrofikaciją, konkuruoja su vietiniais moliuskais ir kitais vandens bestuburiais, yra žuvų parazitų tarpiniai šeimininkai. Gausios kininių midijų populiacijos gali sutrikdyti hidrotechninių įrenginių, vandens filtrų, aušinimo ir drėkinimo sistemų darbą.

Informacijos šaltiniai

Gudžinskas Z., Petrulaitis L., Uogintas D., Vaitonis G., Balčiauskas L., Rakauskas V., Arbačiauskas K., Butkus R., Karalius S., Janulaitienė L., Rašomavičius V., 2023. Invazinės ir svetimžemės rūšys Lietuvoje. Vilnius.