(lot. Pycnonotus cafer)
Į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą įrašytas 2022 m.
Bulbiulinių (Pycnonotidae) šeimos nedidelis paukštis. Kūno plunksnos tamsiai rudos arba juosvos, galva, kuodas ir pagurklis visiškai juodi. Pauodegys ryškiai raudonas, krūtinė ir pilvas pilkšvai baltas. Uodegos plunksnų galiukai balti. Kūnas 20–23 cm ilgio. Suaugęs paukštis sveria nuo 26 iki 45 g. Patinai šiek tiek didesni už pateles. Patelė padeda 2–5 kiaušinius ir per metus gali išperėti tris jauniklių vadas. Lizdus suka tankiuose krūmuose arba tarp medžių šakų. Lesa augalų pumpurus, sėklas, vaisius, taip pat gaudo vabzdžius ir smulkius roplius.
Raudonsturpliai bulbiuliai savaime paplitę Pietų ir Pietryčių Azijoje, nuo Rytų Pakistano ir Pietų Kinijos iki Malajų pusiasalio ir Šri Lankos. Gyvena atvirose vietovėse, sausuose krūmynuose, lygumose, miškuose, plantacijose, nevengia urbanizuotų teritorijų. Raudonsturpliai bulbiuliai buvo introdukuoti įvairiose salose, Šiaurės Amerikoje, Australijoje. Europoje įsitvirtinusi populiacija susidariusi Ispanijoje, tačiau šių paukščių buvo registruota Belgijoje ir Nyderlanduose. Raudonsturpliai bulbiuliai invaziniais paukščiais gali tapti visame Viduržemio jūros regione, o šiauriau sąlygos gyventi jiems nepalankios.
Lietuvoje, kaip ir gretimose valstybėse, raudonsturpliai bulbiuliai neaptikti. Duomenų apie jų auginimą nelaisvėje privačiose kolekcijose nėra. Labai maža tikimybė, kad šie paukščiai į Lietuvą galėtų užklysti savaime, nes gretimose valstybėse nėra jų laukinių populiacijų ir jie prisitaikę gyventi šilto klimato regionuose. Manoma, kad Lietuvoje šie paukščiai įsitvirtinti negali.
Manoma, kad Ispanijoje susikūrusi rūšies populiacija susidarė iš paukščių, kurie paspruko iš zoologijos sodų arba privačių kolekcijų. Šilto klimato regionuose raudonsturpliai bulbiuliai gana dažnai buvo auginami namuose kaip dekoratyviniai paukščiai. Nurodoma, kad raudonsturpliai bulbiuliai konkuruoja su vietinių rūšių paukščiais dėl lesalo ir buveinių. Perėjimo laikotarpiu tampa agresyvūs ir iš lizdaviečių veja visus kitus paukščius. Raudonsturpliai bulbiuliai lesa sultingus vaisius ir uogas, todėl labai prisideda prie įvairių invazinių augalų platinimo.
Gudžinskas Z., Petrulaitis L., Uogintas D., Vaitonis G., Balčiauskas L., Rakauskas V., Arbačiauskas K., Butkus R., Karalius S., Janulaitienė L., Rašomavičius V., 2023. Invazinės ir svetimžemės rūšys Lietuvoje. Vilnius.