(lot. Faxonius rusticus)
Į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą įrašytas 2022 m.
Cambaridae šeimos vėžys, užaugantis iki 10 cm ilgio. Kūnas paprastai žalsvai rudas, gelsvai geltonas arba rausvai rudas ir jo spalva priklauso nuo gyvenamosios aplinkos spalvų. Galvakrūtinės skydo šonuose yra dvi didelės rūdžių spalvos dėmės, kuriomis šie vėžiai aiškiai skiriasi nuo kitų rūšių vėžių. Žnyplės plačios, paprastai nuo vidurio juodos, kartais juodi tik patys žnyplių galiukai. Subręsta sulaukę maždaug vienerių metų, būdami apie 4 cm ilgio. Rūdėtieji vėžiai elgiasi labai agresyviai tiek su savo rūšies, tiek su kitų rūšių vėžiais.
Rūdėtieji vėžiai savaime paplitę Šiaurės Amerikos rytinės dalies vidaus vandenyse, Ohajo upės baseine. Gyvena upėse, upeliuose, tvenkiniuose ir ežeruose. Kitose Šiaurės Amerikos dalyse rūdėtieji vėžiai plačiai paplitę kaip svetimžemiai arba invaziniai gyvūnai. Europoje rūdėtieji vėžiai iki šiol neaptikti. Jeigu patektų į vandens telkinius, jie galėtų įsitvirtinti beveik visoje Europoje, išskyrus šiaurines sritis ir kalnų regionus.
Lietuvoje, kaip ir kitur Europoje, rūdėtųjų vėžių kol kas nerasta. Duomenų, kad jie būtų auginami akvariumuose arba jais būtų prekiaujama, nėra. Galimybės rūdėtiesiems vėžiams Lietuvoje įsitvirtinti ir daugintis netirtos, tačiau, sprendžiant pagal paplitimą Šiaurės Amerikoje, galima teigti, kad Lietuvos klimato sąlygos jiems gyventi yra palankios.
Europoje šie vėžiai kol kas neaptikti, bet į aplinką galėtų patekti paleisti iš akvariumų arba akvakultūros ūkių. Jeigu patektų į natūralius vandens telkinius, toliau galėtų gana sparčiai plisti savaime. Jie kelia grėsmę europiniams vėžiams, nes konkuruoja su jais dėl maisto išteklių. Agresyvūs rūdėtieji vėžiai iš įprastų buveinių gali išstumti vietinius vėžius. Kadangi minta įvairiu maistu (augalais, dugno bestuburiais, žuvų ir varliagyvių ikrais) ir sudaro labai tankias populiacijas, gali sukelti reikšmingus bio¬loginės įvairovės ir ekosistemų pokyčius. Rūdėtieji vėžiai, kaip visi kiti amerikinės kilmės vėžiai, platina vėžių marą.
Gudžinskas Z., Petrulaitis L., Uogintas D., Vaitonis G., Balčiauskas L., Rakauskas V., Arbačiauskas K., Butkus R., Karalius S., Janulaitienė L., Rašomavičius V., 2023. Invazinės ir svetimžemės rūšys Lietuvoje. Vilnius.