INVA

Ken Harris [CC BY-SA 4.0] Nuotraukos autorius: Ken Harris [CC BY-SA 4.0]
Pildyti stebėjimo anketą

Rytinė gambuzija

(lot. Gambusia holbrooki)

Statusas

Į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą įrašyta 2022 m.

Skiriamieji požymiai

Gyvavedžių dančiakarpių (Poeciliidae) šeimos smulki žuvis. Kūnas šviesus, dažniausiai pilkšvas, balzganas ar šviesių rusvų atspalvių. Rytinės gambuzijos labai panašios į paprastąsias gambuzijas, bet gerai skiriasi pagal nugaros peleką. Rytinių gambuzijų jis su 8 spinduliais, o paprastųjų gambuzijų su 7 spinduliais. Kaip ir kitoms gambuzijoms, būdingas lytinis dimorfizmas. Patelės užauga iki 8 cm, o patinai iki 5 cm ilgio. Patelė šalia akių turi tamsų dryžį arba dėmę. Apvaisinimas vidinis. Praėjus 3–4 savaitėms po apvaisinimo, patelė atveda iki 350 jauniklių, bet dažniausiai vadą sudaro apie 60 jauniklių. Patinai ir patelės subręsta maždaug per pusantro mėnesio. Minta į vandenį įkritusiais sausumos vabzdžiais, kuriuos renka nuo vandens paviršiaus, taip pat smulkiais vandens organizmais.

Kilmė ir bendras paplitimas

Rytinės gambuzijos savaime paplitusios Šiaurės Amerikoje, Misisipės baseino vandens telkiniuose, o kituose žemyno regionuose buvo įveistos. Šios žuvys taip pat buvo įveistos ir dabar plinta visuose kituose žemynuose, išskyrus Antarktidą. Europoje rytinės gambuzijos pradėtos introdukuoti XX a. pradžioje ir dabar jos įsitvirtinusios Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Kipre, Kroatijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Rumunijoje ir Slovėnijoje. Neseniai šių žuvų aptikta Bulgarijoje.

Paplitimas Lietuvoje

Lietuvos vandens telkiniuose rytinių gambuzijų neaptikta. Jos, kaip ir paprastosios gambuzijos, neretai auginamos akvariumuose, todėl iš jų gali būti tikslingai arba atsitiktinai paleistos į vandens telkinius. Sprendžiant pagal paplitimą Šiaurės Amerikoje ir kituose pasaulio regionuose, mažai tikėtina, kad šios rytinės gambuzijos Lietuvoje galėtų įsitvirtinti arba į šalį paplisti savaime iš kaimyninių valstybių.

Invazyvumo biologija ir poveikis aplinkai

Rytinės gambuzijos pasaulyje paplito dėl to, kad daug kur buvo įveistos biologinei kovai su maliariją platinančiais uodais, tačiau jų poveikis uodų populiacijoms menkas. Kartais šios žuvytės į laisvę paleidžiamos iš akvariumų. Manoma, kad į kai kuriuos vandens telkinius pateko kartu su žuvivaisos įmonėse išaugintu vietinių žuvų mailiumi. Paprastųjų gambuzijų poveikis ekosistemoms menkai ištirtas, bet žinoma, kad jos konkuruoja su vietinėmis žuvimis, o Australijoje daro neigiamą poveikį vietinių varliagyvių populiacijoms.

Informacijos šaltiniai

Gudžinskas Z., Petrulaitis L., Uogintas D., Vaitonis G., Balčiauskas L., Rakauskas V., Arbačiauskas K., Butkus R., Karalius S., Janulaitienė L., Rašomavičius V., 2023. Invazinės ir svetimžemės rūšys Lietuvoje. Vilnius.