INVA

April Nobile, AntWeb.org, [CC BY-SA 3.0] Nuotraukos autorius: April Nobile, AntWeb.org, [CC BY-SA 3.0]
Pildyti stebėjimo anketą

Savaninė ugninė skruzdėlė

(lot. Solenopsis invicta)

Statusas

Į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą įrašyta 2022 m.

Skiriamieji požymiai

Skruzdėlinių (Formicidae) šeimos bendruomeniniai vabzdžiai. Darbininkės būna nevienodo dydžio, jų kūnas nuo 2,4 mm iki 6,0 mm ilgio. Antenos apie 1 mm ilgio. Skirtingo dydžio darbininkės skiriasi ir kai kuriais morfologiniais požymiais. Kūnas paprastai rausvai rudas. Dažniausiai gyvena atskiromis šeimomis, retai susidaro kelių šeimų kolonijos. Minta įvairiais bestuburiais ir smulkiais stuburiniais gyvūnais, tačiau gali misti ir augaliniu maistu. Dažniausiai graužia daug aliejaus ar cukraus turinčias augalų dalis.

Kilmė ir bendras paplitimas

Savaiminis savaninių ugninių skruzdėlių arealas apima Pietų Amerikos atogrąžų ir paatogrąžių regionus. Jos buvo atsitiktinai įvežtos ir vėliau plačiai paplito Šiaurės ir Centrinėje Amerikoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Rytų ir Pietų Azijoje. Europoje šios rūšies skruzdėlių buvo aptikta tik Nyderlanduose, bet kol kas nuolatinių jų populiacijų nerasta.

Paplitimas Lietuvoje

Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse savaninių ugninių skruzdėlių neaptikta. Europoje taip pat nėra nuolatinių populiacijų. Atsitiktinai galėtų patekti su importuojamomis prekėmis, bet dėl nepalankių klimato sąlygų vargu ar galėtų įsitvirtinti. Savaninės ugninės skruzdėlės žiemą galėtų išgyventi tik šildomuose pastatuose.

Invazyvumo biologija ir poveikis aplinkai

Į naujas teritorijas savaninės ugninės skruzdėlės gali patekti įvairiais būdais, dažniausiai su žemės ūkio produkcija (vaisiais, daržovėmis, skintomis ir sodinti skirtomis gėlėmis), biriaisiais ir stambiaisiais kroviniais, įvežamais iš regionų, kuriuose jos paplitusios. Savaninės ugninės skruzdėlės laikomos vienais iš pavojingiausių invazinių organizmų. Jos sunaikina daug augalų sėklų, konkuruoja su vietinėmis skruzdėlėmis. Daugiausia žalos padaro vietinių vabzdžių, sausumos moliuskų, roplių, varliagyvių, paukščių ir smulkių žinduolių populiacijoms. Savaninių ugninių skruzdėlių nuodai pavojingi žmonių ir gyvūnų sveikatai. Jie gali sukelti sunkių alerginių reakcijų, kurių kelia pavojų žmonių ir gyvūnų sveikatai bei gyvybei. Daug žalos savaninės ugninės skruzdėlės padaro galvijų ūkiams.

Informacijos šaltiniai

Gudžinskas Z., Petrulaitis L., Uogintas D., Vaitonis G., Balčiauskas L., Rakauskas V., Arbačiauskas K., Butkus R., Karalius S., Janulaitienė L., Rašomavičius V., 2023. Invazinės ir svetimžemės rūšys Lietuvoje. Vilnius.