INVA

Krzysztof Ziarnek [CC BY-SA 4.0] Nuotraukos autorius: Krzysztof Ziarnek [CC BY-SA 4.0]
Pildyti stebėjimo anketą

Stambiažiedis širdvis

(lot. Cardiospermum grandiflorum)

Statusas

Į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą įrašytas 2019 m.

Skiriamieji požymiai

Sapindinių (Sapindaceae) šeimos liana. Stiebas sumedėjęs, gausiai šakotas, išauga iki 5–15 m ilgio, aukštyn kopia sukdamasis aplink atramą. Lapai sudėtiniai, pražanginiai, pliki. Lapalakščio kraštai giliai dantyti. Viršūninis lapelis 4,5–8 cm ilgio ir 2–4 cm pločio, šoniniai lapeliai lancetiški. Žiedai netaisyklingieji, susitelkę pažastinėmis kekėmis. Taurelė šviesiai žalia, iš 4 taurėlapių. Vainiklapiai balti, kiaušiniški, 6–9 mm ilgio. Vaisius – plėviška, smarkiai išsipūtusi, 3–5,5 cm ilgio dėžutė. Sėklos rutuliškos, juodos, 4–5,5 mm skersmens.

Kilmė ir bendras paplitimas

Stambiažiedžiai širdviai savaime paplitę Afrikoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Plačiai paplitę ir invaziniais laikomi Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Jie taip pat paplitę Šri Lankoje. Europoje stambiažiedžiai širdviai natūralizavęsi Ispanijoje, Italijoje, Maltoje, Portugalijoje ir Prancūzijoje.

Paplitimas Lietuvoje

Stambiažiedžių širdvių Lietuvoje iki šiol nerasta ne tik gamtoje, bet ir želdynuose. Nepaisant to, jie gali būti auginami privačiose kolekcijose. Tikimybė, kad šių augalų sėklų į šalį galėtų patekti atsitiktinai, labai maža. Sprendžiant pagal augalo biologines ir ekologines savybes, Lietuvos gamtos sąlygos stambiažiedžiams širdviams natūralizuotis ir plisti yra nepalankios.

Invazyvumo biologija ir poveikis aplinkai

Daugelyje šilto klimato kraštų stambiažiedžiai širdviai buvo introdukuoti ir auginami dekoratyviniuose želdynuose. Vaisius su sėklomis lengvai išplatina vėjas ir vanduo. Vaisiai vandenyje gali plūduriuoti iki 6 mėnesių, o juose esančios sėklos išlieka gyvybingos (Gildenhuys et al., 2013). Stambiažiedžiai širdviai apraizgo ir plačia laja užgožia iki 10 m aukščio medžius. Šių augalų invazijos paveiktose miškų ir krūmynų buveinėse ima stigti šviesos, todėl reikšmingai sumažėja žolinių augalų įvairovė. Dėl medžių lajose įsikūrusių stambiažiedžių širdvių, padidėja pavojus, kad medžius nulauš arba išvers smarkūs vėjai.

Informacijos šaltiniai

Gudžinskas Z., Petrulaitis L., Uogintas D., Vaitonis G., Balčiauskas L., Rakauskas V., Arbačiauskas K., Butkus R., Karalius S., Janulaitienė L., Rašomavičius V., 2023. Invazinės ir svetimžemės rūšys Lietuvoje. Vilnius.