Pavasarį, kartu su atbundančia gamta, bunda ir mažiau laukiamos invazinės rūšys. Kovai su jomis šiemet planuojama skelbti kvietimą bei teikti paramą invazinių rūšių naikinimui ir kontrolei. Siekiant supažindinti galimus paramos gavėjus su būsimo kvietimo sąlygomis bei aktualiausia informacija, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kartu su Aplinkos ministerija praėjusią savaitę surengė informacinį seminarą, o planuojančius pasinaudoti parama kviečia užpildyti klausimyną.
Seminaro metu aptartos ES lėšomis finansuojamo projekto „Invazinių rūšių naikinimas ir kontrolė“ finansavimo sąlygos, būsimo kvietimo reikalavimai pareiškėjams, pristatyta praktinė informacija, kaip tinkamai paruošti veiksmų planą, teikti paraišką bei įgyvendinti projektą. Vilniaus universiteto bei Gamtos tyrimų centro mokslininkai dalyvius supažindino su konkrečių invazinių rūšių biologija, ekologija bei naikinimo metodika.
Įgyvendinant projektą invazinės rūšys bus naikinamos ne mažiau nei 1,6 tūkst. ha teritorijoje, numatyta investuoti 6 mln. eurų ES lėšų. Per ketverius projekto vykdymo metus (2025 – 2029 m.) bus kovojama su šešiomis invazinėmis rūšimis: Sosnovskio barštis (Heracleum sosnowskyi), Mantegacio barštis (Heracleum mantegazzianum), bitinė sprigė (Impatiens glandulifera), didžioji rykštenė (Solidago gigantea), kanadinė rykštenė (Solidago canadensis), ispaninis arionas (Arion vulgaris). Projektu siekiama apsaugoti Lietuvos biologinę įvairovę bei ekosistemas, kovojant su žalingomis invazinėmis rūšimis.
Naikinimo ir prevencinių priemonių įgyvendinimui skirtos lėšos bus padalinamos tokiomis dalimis: Sosnovskio ir Mantegacio barščiams – iki 84 proc., ispaniniam arionui – iki 14 proc., didžiajai ir kanadinei rykštenėms – iki 1 proc., bitinei sprigei – iki 1 proc.
Prisidėti prie kovos su invazinėmis rūšimis bus kviečiami tiek valstybinės, tiek privačios žemės valdytojai. Patirtos išlaidos bus apmokamos taikant fiksuotus įkainius. Įkainiai nustatyti už kiekvienos invazinės rūšies valdymo, gausos reguliavimo ir naikinimo priemonių įgyvendinimą viename hektare, kiekvienais invazinių rūšių naikinimo metais, t. y. iš viso bus numatyta 16 įkainių, kurie apims ir veiksmų plano parengimo išlaidas. Fiksuoti įkainiai pateikiami čia.
Teikiant paraišką, kartu turi būti teikiamas ir invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planas, parengtas ne anksčiau kaip 2024 m. sausio 1 d. Aplinkos ministerijos specialistai pabrėžia, kad rengti invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planą gali tiek savivaldybių specialistai, tiek juridiniai ir fiziniai asmenys, tačiau svarbu laikytis Invazinių rūšių kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašo bei naudotis seminaro metu pranešėjų skaidrėse pateikta mokomąja medžiaga apie veiksmų plano struktūrą, turinį ir kt.
Atkreipiamas dėmesys, kad teritorija, kurioje įgyvendinamas minėtas veiksmų planas, turi būti įtraukta į Biologinės įvairovės informacinės sistemos invazinių rūšių modulį (INVA). Informacinėje sistemoje taip pat galima sužinoti daugiau informacijos apie invazines rūšis, aktualius teisės aktus, reglamentuojančius invazinių rūšių naudojimą, gauti išrašą apie invazinių rūšių paplitimą konkrečioje teritorijoje. Šį išrašą patartina naudoti rengiant veiksmų planus.
APVA kvietimą invazinių rūšių naikinimui ir kontrolei planuoja skelbti šį rudenį. Besiruošiant teikti paramą, būsimi pareiškėjai kviečiami iki balandžio 10 d. užpildyti apklausos formą, skirtą įsivertinti būsimos paramos poreikį ir apimtis. Formoje tai pat yra galimybė užduoti klausimus, apie pasiruošimą projektui bei jo įgyvendinimą.
APVA ir Aplinkos ministerijos organizuoto seminaro įrašą galima rasti čia.
Aplinkos projektų valdymo agentūros medžiaga.